RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : 1G
Tarikh : 2 November 2011
Hari : Rabu
Masa : 04.05 – 04.35 petang
Tajuk : Suku Kata Terbuka dan Suku Kata Tertutup
Fokus Utama: SK: 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
SP: 2.2.1 Membaca dan memahami perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraph dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.
Fokus Sampingan: SK: 3.4 Menulis imlak dengan tepat.
SP: 3.4.1 Menulis imlak perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan suku kata tertutup dengan tepat.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1) Memahami semua maksud perkataan yang dipaparkan oleh guru.
2) Menulis imlak perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan suku kata
tertutup dengan tepat.
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah menulis, mendengar dan bertutur dengan
menggunakan perkataan-perkataan yang dipaparkan oleh guru.
Kemahiran Bahasa
a) Bertutur
b) Mendengar
c) Menulis
Sistem Bahasa
a) Tatabahasa
- Suku Kata Terbuka dan Suku Kata Tertutup
b) Sebutan dan intonasi
- Membaca dan menyebut perkataan dengan kuat dan lancar.
Pengisian Kurikulum
a) Ilmu : i) Pendidikan Moral
b) Nilai :
i. Memberi perhatian
ii. Mengikut Arahan
Kemahiran Bernilai Tambah
a) Pembelajaran koperatif :
- Kerjasama dalam kumpulan.
Langkah / Masa | Isi pelajaran | Aktiviti Guru | Aktiviti Murid | Catatan |
Set induksi
(5 minit) |
a e i o u
Huruf vocalku
Mari kita belajar
a e i o u
Suku kata terbuka
Suku kata tertutup |
1. Guru menunjukkan lagu bertajuk ‘Huruf Vokalku’ dan meminta murid meneliti seni kata lagu.
2. Guru membimbing murid membaca seni kata lagu ‘Huruf Vokalku’.
3. Guru menyanyikan lagu ‘Huruf Vokalku’ dan meminta murid mendengar.
4. Guru meminta murid menyanyikan lagu bersama-sama.
5. Guru memperkenalkan tajuk pembelajaran pada hari ini ialah suku kata terbuka dan suku kata tertutup.
|
1. Murid meneliti seni kata lagu “Huruf Vokalku”.
2. Murid membaca seni kata lagu ‘Huruf Vokalku’.
3. Murid memberi perhatian apabila guru sedang menyanyikan lagu.
4. Murid menyanyikan lagu bersama-sama.
5. Murid mendengar.
|
ABM:
Lagu “Huruf Vokalku”, kad ayat.
Nilai: Memberi perhatian |
Langkah 1
(7 minit) |
baca
ke
lari
helo
baju
lompat
goyang
senyum
tepuk
tangan
|
1. Guru memaparkan 5 patah perkataan suku kata terbuka dan meminta murid meneliti perkataan.
2. Guru meminta murid membaca 5 patah perkataan suku kata terbuka dengan kuat.
3. Guru menunjukkan 5 patah perkataan suku kata tertutup dan meminta murid meneliti perkataan.
4. Guru meminta murid membaca 5 patah perkataan suku kata tertutup dengan kuat.
5. Guru menyoal: i. Berapakah huruf vokal yang kamu tahu? ii. Bolehkah sebut huruf vokal yang kamu tahu.
6. Guru menerangkan maksud perkataan satu demi satu dengan menggunakan aksi atau barang yang berada di dalam kelas.
|
1. Murid meneliti perkataan yang ditunjukkan oleh guru.
2. Murid membaca 5 patah perkataan suku kata terbuka dengan kuat.
3. Murid meneliti perkataan yang ditunjukkan oleh guru.
4. Murid membaca 5 patah perkataan suku kata tertutup.
5. Jangkaan jawapan: i. Lima.
ii. a, e, i, o dan u.
6. Murid menunjukkan aksi atau barang bersama dengan guru. |
ABM:
Kad perkataan.
Nilai: Mengikut arahan
Strategi: Strategi Kontektual
KBKK: Kreatif dan inovatif |
Langkah 2
(5 minit) |
Suku kata terbuka
baca
ke
lari
helo
baju
Suku kata tertutup
lompat
goyang
senyum
tepuk
tangan
|
1. Guru meminta murid meneliti huruf terakhir pada setiap perkataan.
2. Guru menerangkan cara membezakan suku kata terbuka dengan suku kata tertutup dengan menggunakan contoh perkataan yang telah ditampal di atas papan hitam.
3. Guru meminta 6 orang murid memberikan contoh perkataan suku kata terbuka dan suku kata tertutup secara lisan.
|
1. Murid meneliti huruf terakhir pada setiap perkataan.
2. Murid mendengar dengan berhati-hati.
3. Murid memberikan contoh secara lisan. |
ABM: Kad Ayat dan kad perkataan
Strategi: Kemahiran Berfikir |
Langkah 3
(8 minit) |
Cara menjalankan aktiviti:
1. Setiap murid dapat satu papan hitam kecil. 2. Murid menulis jawapan di atas papan hitam kecil mengikut arahan yang diberikan oleh guru. 3. Setiap murid perlu menulis jawapan dalam 30 saat. 4. Murid menunjukkan papan hitam kecil kepada guru dalam masa yang ditetapkan. |
1. Guru membahagikan murid-murid kepada 5 kumpulan.
2. Guru mengedarkan 1 papan hitam kecil kepada setiap murid.
3. Guru memberitahu cara menjalankan aktiviti pengujian.
4. Guru memberi arahan: i. Sila menulis perkataan suku kata terbuka. ii. Sila tuliskan perkataan suku kata tertutup. iii. Sila tuliskan perkataan suku kata terbuka. iv. Sila tuliskan perkataan suku kata tertutup. v. Tuliskan perkataan suku kata terbuka.
5. Guru memeriksa jawapan yang ditunjukkan oleh murid. ( memberikan bimbingan kepada murid jika murid menulis jawapan yang salah.)
|
1. 5 orang murid dalam satu kumpulan.
2. Setiap murid mendapat 1 papan hitam kecil.
3. Murid mendengar cara menjalankan aktiviti pengujian.
4. Jangkaan jawapan:
i. buku
ii. tidur
iii. suka
iv. papan
v. api
5. Murid menunjukkan jawapan kepada guru.
|
ABM:
Papan hitam kecil, kapur.
Strategi: Strategi Masteri |
Penutup (5 minit ) | Bapaku pulang dari kota, Bapaku belikan kereta, Kereta kecil warna merah, Bolehku bawa ke sekolah.
Pon pon pon pon pon pon pon pon pon Kereta kecilku berbunyi, Marilah adik, mari naik, Bolehku bawa ke sekolah. |
1. Guru memaparkan lagu “Bapaku Pulang dari Kota”.
2. Guru meminta murid menyanyikan lagu "Bapaku Pulang dari Kota" bersama-sama.
3. Guru meminta 8 orang murid bulatkan perkataan suku kata terbuka secara bergilir-gilir. |
1. Murid meneliti seni lagu.
2. Murid menyanyikan lagu "Bapaku Pulang dari Kota".
3. Murid bulatkan jawapan. |
ABM:
Kad lagu, marker pen. |
No comments:
Post a Comment